Saç Derisi Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Saç Derisi Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi
20 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 168 kez okundu.

saç derisinde kaşıntı nedir nasıl oluşur tedavi yöntemleri nelerdir… 

Belli zamanlarda meydana gelmesi ile birlikte fazlasıyla can sıkabilen ve büyük sorunların ortaya çıkmasına etken olabilen saç derisi kaşıntısı, erken bir şekilde tedavisi yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Belli etkenlerden dolayı oluşabilen bu rahatsızlık, doğru öneriler ile rahatlıkla sorun olmaktan çıkartılabiliyor hannımlar.

Saç derinizde meydana gelen kaşıntılar konusunda sıkıntılar yaşıyor ve bu durumu ortadan kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize bir göz atmalısınız…

Saç Derisi Kaşıntısı Nedenleri

Kafa bölgesindeki kaşıntının nedeni herhangi bir deri hastalığı olabilir. Yine özellikle deriyi etkileyen kızamık, kızıl, suçiçeği gibi enfeksiyon hastalıklarda özellikle baş ve kafa bölgesinde lezyonlara ve dolayısıyla kaşıntılara neden olabilmektedir.

Hastalıklardan bahsetmişken mantar enfeksiyonlarını atlamak olmaz. Mantar enfeksiyonları kaşıntıların en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Birçok bölgede kaşıntılara neden olan mantar enfeksiyonları baş bölgesinde de kaşıntılara neden olabilmektedir. Yine parazitler, özellikle saçlarda ve saç derisinde kaşıntıya neden olabilmektedir.

Kafa ve saç bölgesinde kaşıntı yaz aylarında, sıcak ve nemli havalarda daha fazla görülür. Bu havalarda terden dolayı nemli kalan vücut kaşınmaya daha fazla meyillidir. Nem kaşıntının oluşmasında oldukça etkili olan bir faktördür. Yine saç kıran olarak bilinen sorunda da özellikle saç bölgesindeki kafa derisinde kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Sıkıntı, üzüntü, ruhsal problemler, iş stresi gibi durumlarda kaşıntıların nedenleri arasındadır. Yine ilaçlara bağlı olarak gelişen kaşıntılara da sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu nedenle ilaç kullananların ilacın kaşınma olarak yan etkisi olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.

Beslenmeye ve gıda alerjilerine bağlı olarak da kaşıntılara rastlanılabilmektedir. Yine özellikle erkeklerde tıraş sonrasında yüz bölgesinde kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Bu kaşıntılar birkaç gün devam ettikten sonra kendiliğinden geçmektedir. Bunların dışında kaşıntı için birçok neden saymak mümkündür.

Yukarıda kaşıntılar ile ilgili sizlere nedenleri saydık; bu nedenlerin büyük çoğunluğu tüm vücutta kaşıntılara neden olmaktadır. Özellikle kafa bölgesi kaşıntılarına saç kepeği, saç parazitleri, saçların sık sık yıkanmaması ve saç derisinin kirli kalması, saçların yıkandıktan sonra tam olarak durulanmaması ve şampuan kalıntılarının olması ve bazı hastalıklar sayılabilir. Kaşıntılardan korunmak için özellikle temizliği ve hijyene dikkat etmek gerekmektedir.

Saç Derisi Kaşıntısına Bitkisel Çözüm

50 ml elma sirkesini kaynama derecesine gelene kadar ısıtın (fakat kaynatmayın) ve içine bir avuç dolusu kadar ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı ilave edin ve soğuyana kadar demlendirdikten sonra süzün. Saçlarınızı kafa derinize masaj yaparak ılık su ile durulayın.

Bir önceki yazımız olan Adet Döneminde Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde adet döneminde ne yemeliyiz hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
adet-dönemi
Adet Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Adet döneminde ne tür besinler tüketmeliyiz ve tüketmemeliyiz... Adet döneminde ne yememiz ve yemememiz gerektiğini sizler için araştırdım hanımlar... Adet...

Kapat